Misky-jaká je ta pravá
Každé zvířátko potřebuje svou mističku, tedy spíš mističky. Pojďme se podívat, co nám trh nabízí, co se pro koho a pro co hodí či nehodí, a jak na jejich údržbu. V tomto článku se zaměříme na misky pro psy a kočky.
Typy misek
V plastu máme obrovský výběr misek, co do velikostí, tvarů i barev. Cenově jsou velice přijatelné. Plastové misky mají řadu výhod - jsou lehké, dají se dát do myčky i do mikrovlnky, takže pokud svému miláčkovi vaříte, není problém krmivo vytažené z lednice přihřát.
Na druhou stranu není dobré je ponechávat mimo dobu krmení (týká se psů) volně k dispozici, protože především štěňata mají tendenci misku otočit a ožrat ze všech stran. Hrozí zde pozření gumových podložek, někdy i částí misky. Šikovnější psi dokážou misku šikovně uchopit a vylít vodu. Dále pokud jste propadli kouzlu dvojitých misek, rychle procitněte. Pokud nemáte v obou částech pouze granule, uvědomte si, že se budete neustále potýkat s tím, jak vyměnit vodu, když je krmivo ještě v misce v pořádku a voda už ne apod. Musím říct, že po osobním odzkoušení bych si už druhou takovou nekoupila, ale může se hodit např. pro dvě kočky žijící v jedné domácnosti, kde mají obě stejné krmivo (ovšem za předpokladu, že jsou ochotné žrát tak blízko sebe). Další nevýhodou dvojdílných misek je to, že psi, kteří pijí nebo žerou trochu divočeji, nacákají vodu do granulí, případně nahážou granule do vody.
Nerezové misky patří do trochu dražší kategorie, ale na druhou stranu, máte je téměř na věky. Jsou lehké a dají se dát do myčky, ale pozor, do mikrovlnky je nestrkejte. Takže pokud psovi či kočičce vaříte, nebude to pro vás to pravé. Málokterý pes je dokáže převrhnout, a některé mají gumový lem, který brání jejich posouvání, což beru jako velké plus, obzvláště u živých psů, nebo pokud vaše kočka žere na vnitřním parapetu a nechcete krmivo stále hledat po zemi.
Tato kategorie misek patří mezi nejdražší a nejtěžší. Jsou výborné pro štěňata nebo pro více psů, zejména na vodu. S takovou miskou jen tak někdo nehne. Na krmivo jsou méně praktické hlavně u velkých plemen, především pro svou váhu. Můžete je rovněž dát do myčky, u mikrovlné trouby budeme zvažovat - kamenina se do ní nehodí, zahřívá se.
Cestovní
Dnes už se na trhu vyskytuje řada super misek jak na vodu (které se nevylijí), tak látkové misky na krmení (lehké, skladné, zmuchlatelné, ideální např. na dogtrekking).
Pro velká plemena se dnes již dá koupit stojánek na misky. Ten zabraňuje tomu, aby se pes nenahlta vzduchul při přijímání potravy a vody a nezvyšovalo se riziko torze žaludku. Dále máme možnost koupit závěsnou misku na klec, tu oceníte zejména na výstavách, a podobných akcích, kdy je pes v kleci.
Misky pro dlouhosrsté psy
Nejeden majitel kokršpaněla, nebo jiného dlouhosrstého a dlouhouchého psa, zapláče, když ho vidí odcházet od misky, všechno umáčené či zapatlané. Pro tuto kategorii již výrobci vymysleli misky, které se nahoře zužují, takže pes má mordu v misce, ale uši mimo ni. Tím se značně zmírní potřísnění uší a kolem visících chlupů.
Velikost misek 
Velikost misek volte dle plemene, ale přesto např. u velkých plemen když dáte štěňátku misku pro dospěláka, mohlo by se v ní skoro ztratit. Některá štěňata, i koťata zpočátku nedosáhnou přes okraj, proto pak vlezou do misky celé nebo tam spadnou po hlavě, takže malým juniorům raději misky mělčí, a postupně koupit větší. Jinak budete často uklízet zaťapanou kuchyň.
Hygiena misek
Kočka i pes by měli mít minimálně 2 misky. Jednu na vodu a druhou na krmivo. Pokud dáváte kočce např. jak granule, tak maso, je lépe pořídit ještě jednu a krmiva dělit. Misky je třeba udržovat v čistotě, protože se v nich drží choroboplodné bakterie. Nenechte se klamat tím, že je miska důkladně vylízána, právě sliny v kombinaci se zbytky potravy jsou dobrou živnou půdou pro škodlivé bakterie. Denně misky vymyjte např. jarovou vodou (důkladně opláchněte). Nepoužívejte příliš aromatické přípravky, protože pak se může miska stát pro zvíře odpudivou (Savo, Lizol apod.).
Vodu v misce vyměňujte minimálně jednou denně, pokud je voda znečištěná, i vícekrát. Když se budete chtít zbavit vodního kamene, dejte misku alespoň 1x týdně do myčky na nádobí. Ostatně, tam prokouknou všechny misky.